انتشار جزوه جدید/خلاصه کتاب پس از پنجاه سال دکتر شهیدی

 

جزوه در امتداد عاشورا خلاصه کتاب پس از پنجاه سال سید جعفر شهیدی است. کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب‌های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که در سال 61 هجری و درست پنجاه سال پس از وفات پیامبر در سال 11 هجری اتفاق افتاد، می‌پردازد. دکتر شهیدی تحقیق و نگارش این کتاب را در سال 1330 انجام داده و کتاب را در سال 1357 با قلمی شیوا، متقن و مستند به منابع اصیل تاریخی مستند ساخت و تاکنون بیش ازسیودو بار به چاپ رسیده است و هنوز پس از انتشار دهها هزار نسخه از رونق باز نایستاده است هر چند بیان حقایق تاریخی بخش عمده کتاب را تشکیل می‌دهد اما نوع مواجهه دکتر شهیدی با تاریخ در تحلیل حادثه عاشورا نو و بدیع است. دکتر شهیدی در این کتاب بیش از آن که در جستجوی چگونگی آن رخداد عظیم باشد، به دنبال چرایی حادثه عاشورا بوده است؛ «مقصود من از نوشتن این یادداشت‌ها مقتل نویسی، تبلیغ مذهبی و حتی نوشتن تاریخ نیست. من کوشیده ام تا خود بدانم آن چه رخ داد، چرا رخ داد؟» (پس از پنجاه سال، ص 7)
کتاب پس از پنجاه سال، نه روایت زندگی امام حسین (علیه السلام) بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست. بیان حوادث تاریخ صدر اسلام برای نویسنده چندان موضوعیت ندارد. او تلاش می‌کند تا به واسطه مرور بر آنچه در این پنجاه سال بر جامعه مسلمین گذشت، چرایی این حادثه را بازگو نماید.
این جزوه توسط احسان بابایی خلاصه شده است.
دریافت جزوه

/ 2 نظر / 45 بازدید
nazanin

سایت خوبی داری و مطالب در ان باز نمی شوند

میلاد

سلام من مدت هاست دنبال این کتاب میگردم اما ظاهرا چاپ نمیشه. شما علتشو نمیدونید؟ بعد این کتاب با کتاب قیام امام حسین خیلی فرق داره؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. خداوند روح دكتر رو قرين رحمتش كنه.