حامیان مذاکره با آمریکا خائن اند (ویژه)

به گزارش خبر نگار جهان نشسست پانزدهم از سلسله نشست‌های اندیشه‌ای دفتر گفتمان انقلاب اسلامی با عنوان «انقلاب اسلامی و حماسه نه بزرگ»، عصر دیروز در محل باشگاه خاقانی برگزار شد.
دکتر «صادق کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی در این نشست ابتدا به آسیب شناسی رابطه ایران و آمریکا و تبیین دلایل مخالفت حضرت امام (ره) و رهبری در برقراری این رابطه پرداخت.
وی در تشریح دیدگاه حضرت امام(ره) پیرامون چرایی دشمنی آمریکا علیه ایران اظهار داشت: حضرت امام آمریکا را مروج تفکری می دانست که کمر به نفی دین در جهان بسته و این دین زدایی تا جایی ادامه یافته که حتی دین حداقلی چون سکولاریسم نیز از هجومش درامان نمانده است. به بیان دیگر آمریکا پرچمدار دین زدایی و به دنبال آن پرچمدار ظلم در جهان است و در این میان یک کشور اسلامی چون جمهوری اسلامی حتی اگر هم بخواهد این نوع دشمنی ها را نادیده بگیرد، باز هم آمریکا این کشور و نظام را به حال خود رها نخواهد کرد و نمونه بارز این دین ستیزی را می توان در رواج تفکرات پوچ شیطان پرستی دانست که به سرعت در جهان در حال پیشرفت است.

رابطه ایران و آمریکا رابطه گرگ و میش است
کوشکی با تأکید بر اینکه هر اختلاف و منازعه ای با مذاکره قابل حل و فصل نیست تصریح کرد: جنس منازعه ایران و آمریکا ماهیتی است. یعنی در عرصه واقعیت حق و باطل با یکدیگر قابل جمع شدن نیست و یکی از این دو باید حاکم باشد و بر این اساس ایران به عنوان نماد حق در جهان قابل جمع شدن با آمریکای پرچمدار باطل نیست. بود هر یک از این دو در گرو نبود دیگری است. همانطور که حضرت امام(ره) فرمودند: «منازعه ما و آمریکا منازعه گرگ و میش است» این معنا حتی برای عامی ترین افراد نیز تداعی می شود که این منازعه با هیچ گفتگو و پای هیچ میز مذاکره ای قابل حل نیست.
این استاد دانشگاه از استقلال طلبی به عنوان یکی دیگر از دلایل دشمنی آمریکا با ایران نام برد و افزود: از نظر دین اسلام و در دیدگاه حضرت امام(ره) استقلال یک مملکت به قدری مورد تأکید است که می توان آن زا زمینه دینداری نامید، چرا که تا مستقل نباشی نمی توانی دین را بپذیری.
به گفته کوشکی استقلال دارای مراتب مختلف استقلال سیاسی، اقتصادی، فکری، فرهنگی و .... است که از نظر امام استقلال فکری مهمترین بعد استقلال است و ایجاد فضای استقلال فکری، مقدمه یک انتخاب درست است.
وی ماهیت نگاه آمریکا به جهان را نشأت گرفته از تفکر متفکرانی چون "مارکس" دانست که معتقد بود نظام سرمایه داری، جهان شمول است و باید هر آنچه در کره زمین است مسخر خود کند و تا این اتفاق نیافتد ساکت نمی نشیند. اکنون آمریکا مصداق این جهان گیری است که ایجاد نظام نوین جهانی را حق خود می داند و هر که در مسیر این نظم نوین همراهش نشود یاغی است و باید با یاغی مبارزه کرد.
کوشکی استقلال ایران را عامل به چالش کشیدن سیطره آمریکا بر جهان خواند و ادامه داد: قطعاً آمریکا به این استقلال راضی نخواهد شد و برای رسیدن به هدف خود حاضر به پرداخت هزینه های گزاف است و این مسأله مختص دولت امروز و دیروز آمریکا نیست. "نیکسون" رییس جمهور 9 دوره پیش آمریکا خلیج فارس را قلب تپنده دنیای صنعتی نامید که برای حفظ این قلب، حاضر به انجام هر کاری خواهند شد. حال ایران به عنوان یک کشور مستقل که دارای بیشترین مرز مشترک با خلیج فارس و دریای عمان و تنگه هرمز است، بزرگترین تهدید برای قلب جهان صنعتی به شمار می رود و آمریکا برای مبارزه با این تهدید حتی حاضر به تأسیس یک دولت جدید به نام رژیم صهیونیستی می شود و تا زمانی که شعار استقلال ادامه داشته باشد این تهدید ادامه خواهد یافت.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه دشمنی آمریکا با ایران صرفاً نه به دلیل اسلامی بودن بلکه به دلیل مستقل بودنش است تأکید کرد: به جز ایران هر کشور دیگر با هر آیین و مسلکی هم اگر داعیه استقلال طلب داشته باشد، از نظر آمریکا یک تهدید است و باید از بین برود و حال باید از حامیان مذاکره با آمریکا پرسید آیا امریکا حاضر خواهد بود در حساس ترین منطقه جهان یک کشور مستقل را به رسمیت بشناسد.

مذاکره با آمریکا یعنی معامله
دکتر کوشکی در ادامه سخنانش با تأکید دوباره بر وجود اختلافات ماهیتی بین ایران و آمریکا اظهار داشت: اختلافات ایران و آمریکا با مذاکره حل نمی شود همان طور که رهبر انقلاب نیر فرمودند: مذاکره با آمریکا یعنی معامله. چرا که جنس اختلافات ما ماهیتی است و اگر قرار به مذاکره باشد بحث معامله پیش می آید و باید نگریست که در مذاکره با آمریکا چه چیز را می خواهی معامله کنی.
وی سپس با بیان نمونه هایی از اقدامات آمریکا به سازش ناپذیری این کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکا در هیج موردی حتی مسایل مادی نیز حاضر به مذاکره و حل مشکلات مادی و پرداخت هزینه ها و خسارت های وارده به ایران نیست و این در حالی است که خود دولت آمریکا تمام هزینه ها و خسارت های خود را از حساب های بلوکه شده ایران کسر کرده اما حاضر به پرداخت حتی بخشی از خسارت های وارده به ایران نشده است. آمریکا بزرگترین تحریم ها را علیه ایران روا داشته که به عنوان بارزترین مثال باید از قانون داماتو نام برد که بر اساس این قانون ایران با هر کشوری که بخواهد رابطه اقتصادی داشته باشد ارزش این معامله نباید از 40 میلون دلار بیشتر باشد و چه هزینه های هنگفتی که دولت ایران در قبال این قانون متحمل شده و چه ضررهای بیشماری که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران به کشور ما وارد آمده است. حال چطور از چنین کشوری می توان انتظار مذاکره و سازش داشت.
این استاد دانشگاه با اظهار تأسف از عملکرد رییس جمهوری ایران در ارسال پیام تبریک به اوباما این امر را عامل توهین دیگری به ملت و کشور ایران خواند و اظهار داشت: روی کار آمدن "اوباما" در واقع تلاش برای استحکام نظام سلطه آمریکا در جهان بود و این چه برکتی می توانست داشته باشد که حال دولت ایران پیامی ارسال کند و متأسفانه با بی محلی محض روبرو شویم و آمریکا حق توهین به ما را پیدا کند. اینجاست که به صدق کلام حضرت امام پی می بریم که فرمودند: «اگر ما یک قدم عقب نشینیم آنها صد قدم جلو خواهند آمد.»
دکتر صادق کوشکی در خاتمه سخنانش تعمق و تفکر در دشمنی های هر روزه آمریکا علیه ایران را توصیه کرد و گفت: اگر بر این مباحث کمی تعمق و پافشاری داشته باشیم متوجه خواهیم شد افرادی که آرزوی برقراری رابطه ایران و امریکا را دارند ، یا جاهل اند یا احمق و با نگاه واقع بینانه خائن اند که مسیر اصلی انقلاب را نادیده گرفته اند. ولی ما طبق فرموده رهبرمعظم انقلاب همچنان معتقدیم «کسانی که خواب رابطه با آمریکا را می بینند باید از این خواب بیدار شوند.»

/ 0 نظر / 9 بازدید