گفتگوی تلویزیونی علی مطهری و وحید جلیلی در شبکه سوم سیما

شبکه سوم سیما تهران - علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و وحید جلیلی روزنامه نگار و فعال فرهنگی پنجشنبه شب در برنامه روبه فردا شبکه سوم سیما درباره مسایلی که ایران در چند ماه اخیر با آن مواجه بوده، به مناظره پرداختند.

به گزارش گروه صوتی تصویری ایرنا، مطهری در پاسخ به سووال مجری برنامه در خصوص ارزیابی زیر ساخت‌های فرهنگی حوادث ایران در سال ‪ ،۸۸‬گفت: به عقیده من نگاه جامعه و مردم ما به برخی مسایل فرهنگی و اعتقادی، نگاه کاملی نیست و گاهی برداشت‌های غلطی از بعضی مقوله‌های فرهنگی داریم.

وی افزود: مقوله اعتراض در جامعه ما خیلی شناخته شده و پذیرفته شده نیست و اینکه کسی به یک پدیده در جامعه ما اعتراض داشته باشد خیلی سریع به مخالفت با نظام و حتی اسلام تعبیر می‌شود یا مساله اطاعت از ولایت فقیه ممکن است برای برخی از ما درست روشن نشده باشد و برداشت درستی از آن نداشته باشیم.

او ادامه داد: به طور مثال در انتخابات ریاست جمهوری ایران افراد و گروه هایی بودند که اعتقاد داشتند رییس جمهوری فعلی بهتر است انتخاب نشود، این شعار ممکن است این گونه تعبیر شده باشد که این افراد مخالف با نظام هستند و چون علامت‌هایی هم از سوی رهبری دیده بودند و احساس کردند که نظر رهبری هم به آقای احمدی نژاد است بنابراین این طور تلقی شد که هر کس که مخالف ایشان است بنابراین مخالف رهبری و نظام به شمار می‌آید در حالی که هیچ گاه مقصود رهبر معظم انقلاب چنین چیزی نبوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر ما برداشت‌های درستی از چنین پدیده‌ای بی‌سابقه‌ای در انقلاب داشتیم، این بحران با زیان ها و ضایعات کمتری مواجه می‌شد.

وحید جلیلی روزنامه نگار و فعال فرهنگی در ادامه این مناظره درباره زیر ساخت‌های فرهنگی ایران در سال ‪ ۸۸‬اظهارداشت: ما نتایج توسعه نامتوازن را در دولت‌های پیشین دیده بودیم و در دوره اخیر هم اتفاقاتی که بویژه بعد از انتخابات به وقوع پیوست، ناشی از عدالت نامتوازن بود و من آقای احمدی نژاد و دولت نهم را در این نوع حوادث تا حدودی دخیل می‌دانم و به عقیده من نوع عملکرد دولت نهم در آن موثر بود.

وی با اشاره به اینکه در انتخابات دهم اتفاقی که رخ داد این بود که دو تصویر از ایران به هم رسید، تصریح کرد: تصویر نخست این بود که نظام رسانه ای کشور یعنی از رسانه ملی گرفته تا سایر مطبوعات و فضای اینترنت، ارائه می‌داد.

او افزود: وقتی به نظام رسانه‌ای و فضای موجود در کشور نگاه می‌کنید، تصویری که از ایران در خود منعکس می‌کند بیشتر معطوف به فاصله میدان ولی عصر(عج) تا میدان تجریش تهران است.

این روزنامه نگار با بیان اینکه تصویری دیگر هم توسط رسانه‌ای جدید ارائه شد که آن هم رسانه صندوق رای بود، خاطرنشان کرد: صندوق رای، رسانه ای بود که در اختیار یک طبقه خاص اجتماعی یا اقتصادی نبود و توسط عناصری که به سبک زندگی خاصی که مخصوص شمال تهران است، اداره نمی‌شد و از دایره دخالت و امر نهی آنان خارج بود.

جلیلی ادامه داد: این دو تصویر متضاد در مقابل هم قرار گرفت و من بخشی از توهماتی که راجع به نتیجه انتخابات به وجود آمد را ناشی از این دو تصویر می‌دانم چرا که بخش عمده‌ای از واقعیت ایران امروز در نظام رسانه‌ای ما حضور و ضریب ندارند.

وی گفت: متاسفانه آقای احمدی نژاد تلاشی برای برهم زدن این مساله نکرد، در زمینه رسانه ما ندیدیم حرکت جدی صورت بگیرد و این یکی از نکاتی بود که بارها رهبر معظم انقلاب به آقای احمدی نژاد تذکر دادند و گفتند فرهنگ و اطلاع رسانی در دولت شما مظلوم است.

او اظهارداشت: این موارد اگر انجام شده بود و این تذکرات جدی گرفته می‌شد و همگام با تلاش برای عدالت در برخی حوزه ها، در حوزه فرهنگی و بویژه رسانه‌ای هم این اقدامات صورت می‌گرفت، می‌توانستیم با یک فضای دیگری مواجه باشیم.

مطهری در پاسخ به استدلال جلیلی گفت: به طور کامل نمی‌توان این حرف را قبول کرد که چون رسانه ملی تمامی طبقات جامعه ایران را نمایش نمی‌دهد، بنابراین تصور مردم ایران هم این است که جامعه ایران محدود به شمال تهران می‌شود.

نماینده مردم تهران افزود: این انتخابات، انتخاباتی خاص بود، جبهه بندی شدیدی شاهد بودیم، ریشه این مسایل از سوی خواص، خود نامزدها و مردم به مسایل فرهنگی باز می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه خواص و نامزدهای ما گاهی از یک وسیله نا مقدس برای هدف مقدس خود استفاده کردند، اظهارداشت: یک طرف در مناظره از ابزاری استفاده کرد که موجب افزایش آرا شود و طرف مقابل، دیگری را متهم به دروغگویی کرد و هر دو این اقدام را به عنوان یک پروژه پیاده می‌کردند و این طور نبود که در مناظره به طور اتفاقی این مسایل مطرح شد بلکه این موارد در ستادها برنامه ریزی شده بود.

او تصریح کرد: وقتی که یک فرد جامعه ما نگاه می‌کند که دو طرف در حال استفاده از هر وسیله‌ای برای پیروزی هستند، خود به خود بدبین می‌شود و زمانی که نامزد مورد نظرش پیروز نمی‌شود، شبهه تقلب پررنگ می‌شود.

مطهری تاکید کرد: من همچنان هم معتقدم که نباید این افراد را ایادی آمریکا و اسرائیل خواند، این‌ها لغزش‌های سیاسی است و صرف لغزش سیاسی دلیلی بر این نیست که فرد از چارچوب نظام خارج شده است.

وی اضافه کرد: آقایان موسوی و کروبی دچار یک لغزش و اشتباه سیاسی شده اند همانطور که معتقدم آقای احمدی نژاد هم در آن مناظره‌ها تحت تاثیر هیجانات قرار گرفت و دچار لغزش سیاسی شد.

او خاطرنشان کرد: در مفهوم لغزش سهوی بودن نهفته است یعنی تعمدی در کار نیست و کسانی که ادعای تقلب کردند امری از روی عمد نبوده که بخواهند از آن به عنوان ابزاری برای شورش و آشوب استفاده کنند ، بلکه فضا برای اینها به این شکل بوده اما نحوه برخورد با این موضوع مهم است یعنی اگر من نامزد انتخابات احساس کردم واقعا تقلب شده آیا باید مردم را دعوت کنم به خیابان‌ها بیایند یا اینکه طبق قانون باید نظر شورای نگهبان ملاک باشد و سایر مسایل به گونه‌ای دیگر پیگیری شود تا چنین مشکلاتی پیش نیاید.

این نماینده مجلس در پاسخ به سووال مجری برنامه مبنی بر اینکه این موضوع تا کجا لغزش محسوب می‌شود و ادامه آن را چه باید نام گذاشت، تصریح کرد:
ممکن است کسی بگوید من ضمن آنکه ولایت فقیه را قبول دارم، این نظر خاص مقام معظم رهبری را قبول ندارم و به عقیده من چنین فردی هنوز از چارچوب نظام خارج نشده و صرف قبول نداشتن، مادامی که به اقدام عملی منتهی نشود به این معنی نمی‌تواند باشد.

مطهری با بیان اینکه در ابتدای بحث هم اشاره کردم که باید برداشت درستی از اطاعت از ولایت فقیه، مساله آزادی بیان و مقوله اعتراض داشته باشیم، افزود: مردم، افراد متدین و حزب اللهی باید قبول کنند که هر حکومتی تعدادی مخالف دارد و ما باید مخالفان نظام را به رسمیت بشناسیم و مادامی که دست به اسلحه نبردند محترم هستند و ما باید حرف آنها را بشنویم و این منطق و فرهنگ باید در جامعه ما جا بیفتد.

جلیلی در ادامه این بحث درباره طرح ادعای مساله تقلب درانتخابات گفت:
کسانی که ادعای تقلب کردند، افرادی هستند که در بدنه وزارت کشور عمده نیروها توسط آنها استخدام شده‌اند و ارتباطی جدی با آنها داشتند.

وی با بیان اینکه کسی که ادعای تقلب کرد همزمان دو ادعای تقلب و تخلف را داشت، تصریح کرد: این فرد از یک طرف اعلام کرد بنا به اطلاعات دقیقی که از ستادها داشتم، بنده با فاصله بسیار زیاد برنده آراء شدم و از سوی دیگر ادعا کرد تخلف شده یعنی از یک طرف می‌گوید برنده شده اما رای هایش را نخوانده‌اند و در مقابل خواهان ابطال انتخابات به دلیل تخلف است.

این فعال فرهنگی ادامه داد: بنابراین مشخص است که تنها قصد از این کار بر هم زدن قاعده بازی است و من فکر می‌کنم برخی از آقایان به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی شاید دیگر نباید جمهوری باشد و باید کنترل شود.

جلیلی گفت: شاید این افراد معتقد هستند که باید یک نظارت استصوابی بعد از انتخابات هم وجود داشته باشد که مردم به هر کس که رای دادند، یک گروه نخبه و روشنفکر انتخاب آنان را تایید کند و اگر چنین گروه فرهیخته ای(که اسم خودشان را می‌گذارند) تایید نکرد، آن انتخابات اصلا ارزش ندارد.

وی تاکید کرد: نوع این استدلال‌های سست نشان می‌دهد که شاید در بهت انتخاب مردم، این افراد واکنش‌هایی عصبی و از روی ناراحتی از خود نشان دادند و در واقع ما شاهد منطقی در این واکنش‌ها نبودیم و ما با کسانی در این چند ماه مواجه شدیم که برای متهم کردن جمهوری اسلامی، حاضرند در مجلس ختم آدم زنده شرکت کنند.

به عقیده من کسانی که به این مرحله می‌رسند دیگر نمی‌توانیم به راحتی بگوییم که این یک لغزش ساده است و با آبروی یک نظامی که خون ‪ ۳۰۰‬هزار شهید برای استحکام آن ریخته شده به راحتی بازی شود و در نهایت به سوء تفاهم و اشتباهی ساده تعبیر شود.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهارداشت: بعد از لغزشی که دوستان ما دچار آن شدند، برخوردها نیز با این حادثه خیلی خوب نبود و اولین خطا در رابطه با مدیریت بحران این بود که حساب رهبران آشوب‌ها را از مردمی که واقعا تصور می‌کردند که تقلب شده و اعتراض قانونی داشتند، جدا نشد.

علی مطهری ادامه داد: در اثر خطاهایی که از طرف ما صورت گرفت ، آنها عکس العمل نشان می‌دادند و شاهد لغزش‌های بعدی بودیم تا به چنین روزی رسیدیم که البته در نقطه نسبتا خوبی قرار گرفته‌ایم و در راهپیمایی نهم دی ماه همه اقشار در دفاع از نظام آمدند و در ادامه نیز شاهد انعطاف و نرمش از برخی نامزدهای معترض بودیم.

وی به آخرین بیانیه میرحسین موسوی اشاره کرد و افزود: در این بیانیه به قانونی بودن دولت فعلی اعتراف شد که نقطه‌ای مثبت و گامی به جلو به شمار می رود اما اگر پشت سر لغزش‌های اول شاهد لغزش‌های بعدی بودیم، برخی به نحوه عملکرد ما باز می‌گشت چرا که ما عادت نکرده‌ایم که یک گروه معترض ببینیم که بیایند حرف خود را بزنند.

وحید جلیلی در پاسخ به اظهار نظر مطهری گفت: من با این نکته موافق هستم که کار رسانه‌ای درست و لازم برای نشان دادند تفکیک میان کسانی که به دنبال آشوب و اغتشاش بودند و سایرین انجام نشد.

وی به دوره دوم خرداد اشاره کرد و افزود: در این دوره محمد خاتمی رای ‪۲۰‬ میلیونی آورد و از همه اقشار در آن سهیم بودند اما اتفاق بعد این بود که به طور مثال گفته شد که ‪۱۰‬روزنامه راه انداختیم اما تمام این روزنامه ها برای یک گروه خاص شد و آن تنوع مورد نظر را شاهد نبودیم.

او تاکید کرد: شبکه‌های خارجی و برخی رسانه‌های داخلی متاسفانه طوری تبلیغ می‌کردند که تمام جمعیتی که به محمود احمدی نژاد رای نداده اند، مملو از نفرت و اعتراض هستند در حالی که مردم ما نسبت به نخبگان کشور بسیار بالغ تر از این حرف‌ها هستند.

این روزنامه نگار تصریح کرد: در مورد کار رسانه‌ای به نظر من هنوز هم صدا و سیما می‌تواند کار کند اماای کاش زودتر به فکر می‌افتاد و با مردم مصاحبه می‌کرد و نظرات آنها را می‌گرفت تا نشان داده شود آن تصویری که بی .بی.سی و صدای آمریکا نشان می‌دهند صحیح نیست.

جلیلی با تاکید بر اینکه از ظرفیت حضور مردم در نهم دی ماه باید به خوبی استفاده شود، خاطرنشان کرد: ما تنها از ظرفیت‌های منفی انتخابات اخیر صحبت کرده‌ایم اما به نظر من خیلی ظرفیت‌های مثبتی هم داشت که می‌توان به آن اشاره کرد.

وی در پاسخ به سووال مجری برنامه درباره عملکرد نخبگان و روشنفکران و ایفای نقش آنان در این شرایط، گفت: اگر چه بخصوص در ماه‌های اخیر تلاش شد که چنین تصویری ایجاد شود که نخبگان توده‌ای یک دست هستند که با یک جریان سیاسی خاص همکاری می‌کنند اما واقعیت فضای نخبگان در حوزه‌های مختلف علمی، هنری، رسانه و ... این طور نیست.

این فعال فرهنگی افزود: این مساله را نمی‌توان پنهان کرد که بخشی از نخبگان ما در فضای دانشگاهی، هنر و یا حتی حوزه رفتارهایی داشتند که جدای از اینکه به چه کسی رای دادند، نوع واکنش آنها نسبت به نتایج انتخابات قابل نقد است.

جلیلی تصریح کرد: در فضای نخبگانی ما متاسفانه انکار واقعیت اجتماعی امروز ایران و نتیجه انتخابات مساله‌ای است که نه تنها در تاریخ سیاست ایران که در تاریخ علم ایران ماندگار خواهد شد، یعنی این موضوع برای کشوری با سابقه عظیم تاریخی در حوزه علمی، نقطه‌ای زیر سووال است.

مطهری در ادامه در پاسخ به سووال مجری برنامه مبنی بر اینکه چه اتفاقی رخ می‌دهد که یک نخبه سیاسی مرتکب لغزش‌های بزرگ می‌شود، گفت: نقطه‌های لغزش یک نخبه همان چیزی است که امیر المومنین(ع) فرمودند کسی می‌تواند مصلح باشد که اهل ملاحظه کاری نباشد، همرنگ جامعه نباشد و نقاط ضعف جامعه در خود او وجود نداشته باشد و در نهایت بنده طمع، ثروت، مال و مقام نباشد وی ادامه داد: بنابراین نخبگانی می‌توانند در جامعه موثر باشند که این روحیات را داشته باشند و اگر شاهد هستیم نخبگان ما آن تاثیری که باید داشته باشند، ندارند به سبب این است که یا گرفتار دنیا شده اند، یا گرفتار شهوت و پست مقام هستند و یا گرفتار ملاحظه کاری شده اند.

او تصریح کرد: وظیفه نخبه این است که در جایی که احساس می‌کند حقی ضایع شده، به داد مظلوم برسد، حرف حق را بیان کند، ملاحظه کسی را نکند و حتی نظر خودش را بگوید نه اینکه صرفا بخواهد نظر حکومت را بیان کند.

جلیلی در ادامه بحث تاکید کرد: در نظام حکومتی دینی مانند جمهوری اسلامی، کفایت نمی‌کند که ما به فرد اعتماد کنیم بلکه چرخه نظارت اجتماعی باید فعال باشد.

وی گفت: نکته مهمتر درس و عبرتی است که ما برای آینده می‌گیریم که در نظام اجتماعی خوشبینی، اعتماد و مسایلی این چنین در یک حدی لازم است اما در کنار آن در یک نظام اجتماعی سیاسی فضای نقد درست و همچنین حوزه نظارت عمومی اجتماعی در آن فعال باشد.

او با بیان اینکه باید فضای نقد منصفانه به عنوان بخشی از مردم سالاری دینی ترویج شود، تصریح کرد: دشمنان ملت و آنهایی که در خارج نشسته اند نمی خواهند چنین اتفاقی رخ دهد و می‌ترسند فضای نقد فعال در جامعه ما وجود داشته باشد و یکی از درس‌هایی که ما باید از حوادث اخیر و ریزش نخبگان بگیریم این است که نخبگان فعلی در آینده نزدیک یا دور به این خطاها دچار نشوند.

مطهری در ادامه این مناظره تلویزیونی درباره علت لغزش برخی نخبگان اظهارداشت: به طور کلی گاهی نخبگان بینش انحرافی دارند یعنی ما نخبگانی داریم که اساسا نظام ولایت فقیه را قبول ندارند و معتقد به دموکراسی مطلق هستند ،بنابراین اختلاف در بینش مساله‌ای بسیار مهم و گریز ناپذیر به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه مساله دوم بحث گرایش‌ها به شمار می‌رود، افزود: این مساله به روحیات افراد و قوت نفس آنان باز می‌گردد و این واقعیتی است.

شهید مطهری نیز عنوان کرده است که هر کسی، فردی یا گروهی در رتبه خودش هواهای نفسانی دارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما نباید نفس انسان را کوچک بگیریم چرا که آن قدر پیچیده است که انسان گاهی خودش هم نمی‌فهمد کاری که می‌خواهد انجام دهد برای خداست یا مسایل و هواهای دیگری هم وجود دارد اما ما بیشتر باید به دنبال ریشه‌های واقعی حوادثی باشیم که رخ داد.

مطهری با اشاره به اینکه حوادث به گونه‌ای پیش رفت که به عناد و لجاج کشیده شد، اظهارداشت: نقطه آغاز آن در مناظره تلویزیونی بود که برخی حرمت ها شکسته شد، پرده حیا میان مردم و حکومت تا حدودی دریده شد و در ادامه شاهد عکس العمل‌ها بودیم که در نهایت به لج و لجبازی کشیده شد و شاید حتی خیلی جنبه اختلاف بینش و تقلب در انتخابات هم نباشد.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سووال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا این نخبگان لجوج همچنان خواهان ادامه داد لجاجت خود و کشاندن مردم به خیابان ها هستند، گفت: مقصود من این است که این لجاجت از سوی طرفین است و یعنی اگر در آن طرف لجاجتی وجود دارد، در این سو نیز افرادی هستند که مصر بر حذف طرف مقابل از انقلاب می‌باشند که حرف درستی نیست.

وی تنها راه حل این بحران را اجرای عدالت خواند و تاکید کرد: عدالت اگر اجرا شود این بحران حل می‌شود ،یعنی آنچه که وجدان جامعه را آرام می‌کند اجرای عدالت به شمار می‌رود.

جلیلی در بخش دیگری از این مناظره بحث آزادی بیان در ایران امروز را بحثی جدی خواند و تصریح کرد: نظام نامتوازن رسانه‌ای که امروز وجود دارد، می تواند به پیامدهایی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ...

بیانجامد.

این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه مهمتر از آزادی بیان بحث امکان بیان است، افزود: جمهوری اسلامی در عین اینکه باید به اصول آزادی بیان معتقد و ملتزم باشد، مساله مهمتر در این زیرساخت‌های نامتوازن و کاملا طبقاتی رسانه‌ای کشور این است که فکری به حال امکان بیان کند چرا که میلیون ها ایرانی فضایی برای حرف زدن و طرح صحبت ندارند اما این امکان برای یک گروه یا یک طبقه از جناح چپ یا راست فراهم است.

وی اظهارداشت: ساختار رسانه‌ای کشور باید بازنگری شود و امکانات رسانه ای به شکلی مساوی در اختیار مردم قرار گیرد نه اینکه فلان گروه سرمایه ایجاد رسانه، فضاسازی و کشاندن افکار عمومی به سمت و سوی مختلف را داشته باشد و بسیاری از آدم‌های نخبه رسانه‌ای ندارند چون سرسپرده این جناح یا آن جناح نیستند.

جلیلی در ادامه این مناظره تلویزیونی با بیان اینکه وضع نقد در ایران خیلی جای کار دارد،گفت: همین که رهبر معظم انقلاب فرمودند این مناظرات با یک ویرایش و گرفتن نواقص باید فعال شود و یا طرح موضوع کرسی های آزاد اندیشی از سوی ایشان،بیانگر این است که ما در وضع ایده آل نیستیم.

این فعال فرهنگی افزود: اما بحث من این است که وقتی ما از آزادی رسانه ای حرف می‌زنیم بدون آنکه عدالت رسانه‌ای برقرار شود نتیجه این می‌شود که تنها قشری خاص از این آزادی منتفع می‌شوند.

وی اظهارداشت: در نظام جمهوری اسلامی که هم جمهوریت و هم اسلامیت آن موضوعیت دارد، همانطور که امام (ره) فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد، من این طور تلقی می‌کنم که ایشان می‌دیدند که شاید هیچ تضمینی برای اسلامیت نظام بهتر از جمهوریت آن نیست.

وی با بیان اینکه در جریانات اخیر هم شاهد بودیم کسانی به اسم اسلام می خواستند با جمهوریت آن در بیفتند، تاکید کرد: رهبری نظام به دلیل اینکه پای جمهوریت نظام ایستاده بودند، در جریانات اخیر مورد هجوم یک سری جریانات قرار گرفتند.

این روزنامه نگار لزوم بازخوانی فضای رسانه‌ای در نظام جمهوری اسلامی را با اهمیت دانست و گفت: فضاهای فکری و نظری بخشی از این وظایف است و در فضاهای دولتی، حکومتی و همچنین جاهایی که قرار است تصمیم‌گیری های کلان مملکت شود نیز باید فکری جدی شود تا به سمت عدالت رسانه‌ای برویم که در این صورت از هجوم خیلی از رسانه‌ای‌های غربی نیز کمتر مضطرب خواهیم شد.

جلیلی افزود: من معتقدم ‪۱۰‬سال است رهبرمعظم انقلاب می‌گویند مبارزه بی امان با فقر و فساد و تبعیض، اما این مساله به اندازه فوتبال هم مورد توجه قرار نگرفته است و من قبول ندارم که فوتبال جذابیت ذاتی دارد چرا که اگر فضایی باز باشد آن وقت شاهد خواهیم بود که چقدر این موضوعات جذاب خواهد بود و مردم استقبال می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه مردم ما در انتخابات اخیر نشان دادند که ظرفیتی در حد بسیار عالی دارند، تصریح کرد: این اغتشاشاتی هم که شاهد بودیم بخش عمده‌ای از آن شاید ناظر به این بود که نمی‌خواستند این فضا و ظرفیت بی نظیر مردم سالاری دینی که در جمهوری اسلامی ظهور کرده بود، نهادینه شود.

جلیلی در ادامه گفت : دشمنان تلاش کردند که این دستاورد بزرگ اجتماعی سیاسی ما مخدوش شود بنابراین ما باید در حال حاضر به فکر باشیم که این راه را دوباره بازسازی کنیم و یکی از نقاط عزیمت به سمت فردا، اصلاح جدی نظام رسانه‌ای ما است.

سپس مطهری گفت : حرف ما این نیست که در ایران آزادی بیان وضعی نابسامان دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط طبیعی آزادی بیان در ایران به طور نسبی مطلوب است، گفت: حرف ما این است که در این شرایط بحرانی و حوادث بعد از انتخابات نیازی به این مقدار فشار و بستن فضا و توقیف مطبوعات نبود چرا که در شرایط عادی در مجموع وضع آزادی بیان در ایران خوب است.

وی افزود: اگرچه در یکی دو ماه اخیر به دلیل برخی سختگیری ها، شرایط برای مطبوعات سخت شده است اما در کشور ما از رییس جمهوری خیلی راحت انتقاد می شود.

مطهری در پایان گفت: همین برنامه، دلیلی بر این است که در ایران آزادی بیان به نحو نسبتا خوبی وجود دارد اما انتظار داریم سایر نهادها و رسانه ها هم این کارها را انجام دهند.

پایان

/ 0 نظر / 14 بازدید